Bicsérd - Ökoiskola

@Napló

Elektronikus ellenőrző

Elektronikus ügyintézés

Főoldal   |   Bemutatkozunk   |   Dokumentumok   |   Hírek   |   Közérdekű   |   Az iskola dolgozói  |   Diákjaink   |   Órarend   |   Délutáni foglalkozások

Könyvtár   |   Diáksportkör   |   Ökoiskola   |   Minőségirányítás   |   Jó gyakorlatok   |   Hasznos linkek   |   TÁMOP 3.1.7   | TIOP-1.2.3.   |   TIOP-1.1.1.A-15/1-2015-0001   |   Mentoráló intézmény

Boldog iskola   |   Segédanyagok   |   Sulifotók   |   Suli videók   |   Támogatóink   |   Iskolagyümölcs program   |   Iskolakert

Fenntarthatósági Témahét

Április 18- 22. között iskolánk csatlakozott a Fenntarthatósági Témahéthez, melyet idén hirdettek meg először. Céljuk volt, hogy a diákok figyelmét koncentráltan irányítsák a fenntarthatóság fontosságára, hiszen kis odafigyeléssel mi is sokat tehetünk a Földünk védelméért. Iskolánk 7. és 8. osztályos tanulói a zárónapon egy online Fenntarthatósági Kupán vettek részt. Egyik csapatunk 630 csapat közül a 49. helyet érte el.

Örökös Ökoiskola

Téli madáretetés

Hamarosan eljön az ideje a téli madáretetésnek!

Nézzétek meg a Magyar Madártani Egyesület honlapját, sok hasznos ötletet találtok.

Madárvédelmi-eszközök/téli madáretetés

Ökoiskola tanusítvány

Múlt és jelen

Munkánk bemutatása egyfajta visszatekintés a múlt és közelmúlt eseményeire, a teljesség igénye nélkül.

Az iskolában hagyománya volt a papírgyűjtésnek, Madarak Fák napi kirándulásnak, a gyakorlókerti művelésnek, de az igazi váltás 1992-ben történt. A tanórák negyven percesek lettek, ezzel lehetőség nyílt fakultációs tantárgyak –köztük természetkutató és környezetvédő, tájékozódás- beépítésére az órarendbe.

Így 1992-2000 között bekapcsolódtunk a Környezetvédelmi Minisztérium által koordinált európai levegőszennyeződési projekt vizsgálataiba. Mértük az eső savasságát, vizsgáltuk a fákon levő zuzmó mennyiségét és fajtáit. Az erdei iskolák helyszínein vizsgáltunk a környezetet a Melegmányi-forrásnál, a Dunát Zebegénynél, Orfűn.

A hulladékok gyűjtése a faluban 2002-óta szelektíven történik, így az iskolában is, de emellett szerveztünk a tanév egy-egy napján papírgyűjtést is.

A 2003/2004-s tanévben az erdei iskolával párhuzamosan, kísérletként az itthon maradt osztályok részére, környezet és egészségnevelés témákban témahetet tartottunk. Bővítették a palettát az évfordulókhoz, jeles napokhoz kötődő megemlékezések, hagyományokhoz kapcsolódó rendezvények, vetélkedők.

Gyönyörködtünk akváriumi halakban, csivitelt a biológia szaktanteremben zebrapinty, kacagó gerle. Gondoskodtunk a környezetünkben élő madarak téli etetéséről, készítettünk és kihelyeztünk madárodúkat.  A jól végzett munka eredménye: 2005-ben az iskola megkapta a „Madárbarát kert” címet.

A több mint tíz év munkáját, közösségi mozzanatait, eredményeit összegezve úgy döntöttünk, 2005-ben megpályázzuk az Ökoiskola címet. Sikerült. Elmondhattuk, a mi iskolánk is egy különleges csoporthoz tartozik. Azóta folyamatosan megújítjuk, háromévenként újra pályázunk a cím megtartásáért. Jelenleg 2013-ig használhatjuk a címet.

Mi történt az elmúlt hat évben?

Folytatjuk hagyományos programjainkat:

• az osztályok közötti tisztasági versenyt,
  • faültetést,
  • gondozási területek ápolását,
  • hasznosanyag gyűjtést,
  • kisállatok gondozását,
  • madárbarát foglalkozást,
  • téli madáretetést,
  • témadélutánokat,
  • részt veszünk a tisztasági őrjáratban évente két alkalommal, az önkormányzattal közösen.

Mi történt az elmúlt hat évben?

Folytatjuk hagyományos programjainkat:

• az osztályok közötti tisztasági versenyt,
  • faültetést,
  • gondozási területek ápolását,
  • hasznosanyag gyűjtést,
  • kisállatok gondozását,
  • madárbarát foglalkozást,
  • téli madáretetést,
  • témadélutánokat,

Nemcsak egy szűk csapat munkálkodik mindezek működőképességén, eredményességén, hatékonyságán, hanem sokan, mert közös feladatunk.  Megkeressük és kapcsolatot építünk azokkal a civil szervezetekkel, gazdálkodókkal, intézményekkel, akik ebben a munkában partnereink, segítőink lehetnek.

Hiszünk abban, hogy megtaníthatjuk „… lehet kielégíteni a különbözőségében teljes világ lakóinak igényeit, anélkül, hogy lerombolnánk e világot…”

Balogh Péterné